Hall of Fame

17th edition 29th-30th-31st March 2014 (La Grande Course)
Senior Male Category
1. Lenzi Damiano – Eydallin Matteo 7:28:32
Senior Female Category
1. Mathis Maude – Roux Laetitia 9:17:27
16th edition 30th-31st March/ 1st April 2012 (La Grande Course)
Senior Male Category
1. Jacquemoud Mathéo – Jornet Burgada Kilian 7:15:34
Senior Female Category
1. Mireia Mirò Varela – Roux Laetitia 8:41:55
15th edition 9th-10th April 2011
Senior Male Category
1. Eydallin Matteo – Trento Denis 5:19:00
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Mireia Mirò Varela 6:11:34
14th edition 3rd-4th-5th April 2009 (World Cup Final)
Senior Male Category
1. Eydallin Matteo – Trento Denis 6:41:13
Senior Female Category
1. Martinelli Francesca – Pedranzini Roberta 8:23:46
13th edition 9th April 2007 (Final leg of Trophé des Alpes)
Senior Male Category
1. Brunod Denis – Reichegger Manfred 2:27:35
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Roux Laetitia 2:51:00
12th edition 9th April 2006 (Italian Championship)
Senior Male Category
1. Brunod Denis – Reichegger Manfred 1:49:47
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Magnenat Gabrielle 2:19:26
11th edition 9th April 2005 (World Cup Final)
Senior Male Category
1. Giacomelli Guido – Mezzanotte Mirco 2:27:34
Senior Female Category
1. Bourillon Nathalie – Lathuraz Veronique 3:14:29
10th edition 3rd-4th April 2004 (Final leg of Trophé des Alpes)
Senior Male Category
1. Brunod Dennis – Reichegger Manfred 3:55:10
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Nex Christiane 5:12:55
9th edition 6th April 2003 (Final leg of Trophé des Alpes)
Senior Male Category
1. Blanc Patrick – Sbalbi Toni 2:38:40
Senior Female Category
1. Ducognon Valerie – Oggeri Delphine 3:33:42
8th edition 14th April 2002 (Final Leg of the European Cup)
Senior Male Category
1. Brosse Stephane – Gignoux Pierre 1:42:27
Senior Female Category
1. Favre Corinne – Toigo Carole 2:21:44
7th edition 16th April 2001 (Final leg of the Italian Cup)
Senior Male Category
1. Boscacci Graziano – Murada Ivan 2:04:19
Senior Female Category
1. Mabillard Catherine – Ançai Veronique 2:48:20
6th edition 24th April 2000 (Final leg of the Italian Cup)
(Single leg Italian Championship A.T.)
Senior Male Category
1. Negroni Luca – Fontana Luciano 1:51:30
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Follis Arianna 2:23:05
5th edition 5th April 1999
Senior Male Category
1. Pedrini Enrico – Meraldi Fabio 2:32:59
Senior Female Category
1. Pellissier Gloriana – Favre Corinne 3:24:41
4th edition 13th April 1998 (Final leg of the European Cup)
Senior Male Category
1. Follis Leonardo – Mazzocchi Fulvio 2:04:29
Senior Female Category
1. Trecourt Claudine – Zuberer Alexia 2:24:12
3rd edition 31st March 1997 (Single leg Italian Championship A.T.)
Senior Male Category (alpine touring)
1. Meraldi Fabio – Pedrini Enrico 2:22:57
Senior Male Category (nordic ski)
1. Chiò Stefano – Ouvrier Giuseppe 2:06:39

Senior Female Category

(alpine touring)

1. Favre Persida – Pellissier Gloriana 3:38:42
Senior Female Category (nordic ski)
1. Castelli Lucia – Genesio Simonetta 3:26:18
2nd edition 8th April 1996 (Regional Championship)
Senior Male Category (alpine touring)
1. Meraldi Fabio – Pedrini Enrico 2:11:57
Senior Male Category (nordic ski)
1. Mazzocchi Fulvio – Follis Leonardo 1:57:16
Senior Female Category (alpine touring)
1. Favre Persida – Pellissier Gloriana 3:07:48
Senior Female Category (nordic ski)
1. Castelli Lucia – Genesio Simonetta 3:24:32
1st edition 17th April 1995
Senior Male Category (alpine touring)
1. Oprandi Omar – Stanchina Alberto 2:16:23
Senior Male Category (nordic ski)
1. Mazzocchi Fulvio – Negroni Luca 2:00:25
Senior Female Category (nordic ski)
1. Genesio Simonetta – Ghilardi Anna 3:46:35